Co to jest Oncofertility?
Jedną z możliwych metod zabezpieczenia płodności kobiet chorych onkologicznie lub hematologicznie jest krioprezerwacja (tkanki) fragmentów jajnika. Ta metoda, już szeroko stosowana w wielu krajach Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych, daje realne szanse na macierzyństwo i pozwoliła jak dotąd na urodzenie kilkuset dzieci. Przed rozpoczęciem leczenia chemioterapią, radioterapią lub innymi metodami pacjentki będą mogły zabezpieczyć swoją płodność po to, by po wyleczeniu choroby nowotworowej miały możliwość w sposób naturalny zajść w ciążę.
Co to jest Oncofertility?
Oncofertility odnosi się do dziedziny medycyny, która łączy specjalności onkologii, i endokrynologii, ginekologii w celu maksymalizacji potencjału reprodukcyjnego pacjentów chorych na raka.
Leczenie raka, w tym chemioterapia, radioterapia i chirurgia, może upośledzić lub zniszczyć zdolność danej osoby do posiadania dzieci w późniejszym życiu.
Leczenie onkologiczne u kobiet
W przypadku kobiet terapie te mogą powodować uszkodzenie jajników, które może prowadzić do genetycznego uszkodzenia oocytów, niewydolności jajników, wczesnej menopauzy lub innych problemów z reprodukcją.
Leczenie onkologiczne u mężczyzn
W przypadku mężczyzn leczenie może podobnie powodować uszkodzenie jąder, co zakłóca produkcję nasienia i wydzielanie testosteronu.
Jak można ochronić płodność?
W miarę poprawy metod leczenia raka i wzrostu przeżywalności, coraz ważniejszym tematem stają się możliwości zachowania płodności u kobiet, mężczyzn i dzieci. Na szczęście istnieje wiele możliwości leczenia, które pozwolą zmaksymalizować przyszły potencjał płodności.
Więcej informacji na temat OncoFertility
oraz Zachowania Płodności
na stronie programu: OncoFertility - ZachowajPlodnosc.pl