Co zwiększa ryzyko endometriozy?

Genomy 5500 kobiet z endometriozą z Wielkiej Brytanii, USA i Australii zostaly porownane z genomami 10.000 zdrowych ochotniczek.


Badania The Nature Genetics moglyby doprowadzić do bardziej skutecznych metod leczenia i diagnozowania, twierdzą naukowcy.
Organizacja charity zajmujace sie walka z endometrioza powiedziała ze więcej badań byłoby potrzebnych, aby pokazać, jak mogloby to doprowadzić do lepszego leczenia.
Naukowcy z Uniwersytetu Oxfordzkiego, Queensland Institute of Medical Research w Australii i Harvard Medical School w Bostonie byli zaangażowani w badania.


Mówią, że ich wyniki dostarczają wskazówek, dlaczego endometrioza występuje. Zidentyfikowali oni chromosom 1 i chromosom 7, jako istotne czynniki ryzyka zachorowania na endometrioze wsrod kobiet.
Chromosom 7 jest uważany za bioracy udział w regulacji genów powstajacych w macicy i jej wysciolce, podczas gdy chromosom 1 jest blizszy genowi, który jest ważny dla hormonów metabolizmu i rozwoju układu rozrodczego kobiet.

Zabiegi limitowane
Dr Krina Zondervan, główny autor badania i pracownik naukowy na Uniwersytecie w Oxfordzie, powiedziała: "Nasze badanie jest przełomem, ponieważ daje pierwsze mocne dowody na to, że zmiany w DNA, powoduja że niektóre kobiety są bardziej narażone na rozwój endometriozy," mówi dr Krina .

"Teraz musimy zrozumieć wpływ tych zmian na komórki i cząsteczki w organizmie."

Endometrioza jest chorobą ginekologiczna, która często dotyka około 6 do 10% wszystkich kobiet w wieku rozrodczym.
Typowe objawy to przewlekły ból miednicy, bolesne miesiączki, jak również poważne problemy z płodnością u niektórych kobiet.
Zaburzenie to występuje, gdy komórki wyściółki macicy znajdują się w innych częściach ciała.
Podczas cyklu miesięcznego kobiety, to hormony stymulują endometrioze, powodując jej wzrost, a następnie pekanie i krwawienie.
To prowadzi do stanu zapalnego, bólu i powstawania blizn (zrostow).
Jedynym sposobem, aby zdiagnozować endometriozę jest przeprowadzenie procedury o nazwie laparoskopii ktora wykonywana jest w znieczuleniu ogolnym.

Obecne sposoby leczenia są ograniczone do operacji i leków hormonalnych, które mogą mieć skutki uboczne.
Dr Stephen Kennedy, główny autor badania i kierownik działu Nuffield położnictwa i ginekologii w Oxfordzie, powiedział ze to mogloby sie teraz zmienić.
"Mamy wielkie zaufanie, że wyniki tych badań pozwolą na rozwijanie mniej inwazyjnych metody diagnostyki i bardziej efektywnego leczenia endometriozy."
Helen North, z Endometriozy w Wielkiej Brytanii, z zadowoleniem przyjęła kierunek tego studium.
"Jednak to, co naprawdę musimy zobaczyć, to jak to odkrycie może doprowadzić do skutecznego leczenia."

"Potrzeba około 10 lat zeby zdiagnozowac kobiety i nawet wtedy dostępnych jest tylko kilka metod leczenia, ktore nie sa ostateczne i mogą obejmować inwazyjne zabiegi."

Zrodło: bbc.co.uk/news/health -11969075 -
Tlumaczenie z jezyka angielskiego - gosiak76